A co vy na to

Novinky a zajímavosti z domova i ze světa

Ostatní

Hledání práce – běh na dlouhou trať!

Sehnat práci? To před pár lety byl velký problém, který lidé museli řešit. Často sáhli po práci, kterou ani nechtěli dělat, která je moc nebavila a podobně. Trh práce byl v krizi, ekonomika nebyla na takovém vzestupu, jako nyní a lidé často pracovali i na nekvalifikovaných pozicích. Nyní přišla změna, lepší pracovní příležitosti, lepší doba a tím pádem také možnost najít si práci, která bude placená lépe, bude bavit nebo třeba bude v místě bydliště. Někteří lidé se dokonce kvůli práci dojížděli dvě hodiny nebo se stěhovali.

Stěhování v rámci práce

„Já jsem byl odmalička světoběžník, v pěti jsem se dobrovolně a načerno vydal za babičkou do Ostravy, střední školu jsem prožil v Brně a nástavbu studoval v Praze. Nebyl pro mě problém sbalit věci a někde začít nanovo. Rodiče žijí ve Frýdku Místku a já se po škole vracel domů. Nebyla nikde práce a já nevěděl, co dělat. Zkoušel jsem hledat práci v okolních městech, abych rodičům pomohl, ale nic. Nabídka práce Frýdek Místek zklamala, nikde nebyla taková, která by se mi líbila. Navíc táta onemocněl, nemohl chodit do práce, kde vydělával slušně a já jsem cítil povinnost rodině pomoci. Po dvou měsících mi zavolal kamarád, že by měl práci. Radoval jsem se“ vypráví Milan.

„Bylo to v oboru, který jsme vystudovali. Ovšem když řekl, že je to nabídka práce Děčín, zeptal jsem se, jestli opravdu slyším dobře. Slyšel jsem. Měli zahraniční zakázky, nabírali nové lidi a pro ty, kteří nebydleli v místě, nabízeli také ubytování zdarma. Nešlo o žádný luxus, ale potřeboval jsem peníze. A s ubytováním zadarmo jsem mohl domů posílat rodičům na léky i běžný chod. Po třech letech, kdy se pracovní stránka zlepšila, jsem hledal práci okolo Frýdku Místku a našel. Vrátil jsem se domů a mohl ještě víc pomáhat rodičům“ uzavírá Milan.