A co vy na to

Novinky a zajímavosti z domova i ze světa

Názory Zajímavosti Zdraví

Kurkuma vás ochrání před rakovinou: Je to pravda?

Kurkuma je kořením, které se hojně užívá především v Indii. Dnes se však stal velmi populárním po celém světě, a to především díky jejím jedinečným účinkům. Jsou tyto účinky opravdu jedinečné? Nebo se jedná jen o módní hit?

Co kurkuma umí?

Kurkuma se získává ze sušeného oddenku kurkumovníku dlouhého. Obsahuje cca 5 % éterických olejů, především sabinen, felandren a kurkumin. Právě kurkumin, žluté barvivo, má velmi příznivé účinky na lidský organismus. V kurkumě se totiž skrývají silné protizánětlivé účinky a je účinným antioxidantem.

Proti rakovině?

Mnoho vědců se již pustilo do výzkumů ohledně vlivů, které kurkuma na lidský organismus má. Pravou je, že se prokázala úspěšná ochrana kurkumy proti rakovině tlustého střeva, přímo blokuje tvorbu metastáz. Kurkuma je díky svým protizánětlivým účinkům slibným pomocníkem, který nás může před nejčastějším druhem rakoviny chránit. Je tomu opravdu tak. Kurkuma má však příznivé vlivy i na kognitivní funkce, chrání před depresí, zánětem atd. Dopřávejte si ji proto ve svém jídelníčku pravidelně.