Jedete letos na dovolenou do Chorvatska? Každoroční hit letních dovolených si můžete zpestřit nejen šnorchlováním, ale i potápěním. Chorvatský Jadran totiž nabízí nejen překrásný podmořský svět s bohatou faunou a flórou, ale i možnost ponorů k vrakům plachetnic, parníků, lodí nebo letadel z druhé světové války. Kromě toho potápěči objevují stále nové a výběr lokalit i kvalita služeb zvyšuje.
Vis – pro cestovatele i potápěče
Kam v Chorvatsku za báječným koupáním i podmořským poznáním? Velmi zajímavý je ostrov Vis, kam se dá snadno dostat trajektem ze Splitu, je asi 44 km od pobřeží. Už za Rakouska-Uherska byl významnou základnou, v dobách socialistické Jugoslávie byl vojenskou pevností s ponorkovou základnou. Právě díky omezenému turistickému ruchu, do roku 1992 byl na ostrov dokonce zákaz vstupu cizincům, si zachoval velmi svébytný ráz. Kromě toho je dnes rájem individuálních turistů, kteří hledají původní a svým způsobem drsnou ostrovní přírodu a turismem nedotčené pláže. Kromě pláží nabízí Vis i několik lokalit k výbornému potápění.
Živé útesy
A věřte, že na své si přijdou úplní začátečníci, rekreační i techničtí potápěči. Pro začátečníky a rekreační potápěče jsou vhodné okolní vody se skalisky a živými útesy. Bohatá fauna i flóra a hlavně průzračná voda nabízí neskutečné zážitky. Kromě toho lze rekreačním potápěčům doporučit i ponor k jednomu z mnoha okolních vraků, který se nachází v hloubce 20 metrů. Vrak řeckého nákladního parníku Vassilios se potopil v roce 1939 na okraji zálivu Komiža. V tomto případě lze využít možnost organizovaného ponoru místního klubu a samozřejmě je nutné mít sjednané pojištění pro potápění na dovolené.
Vraky, vraky a zase vraky
Pro zdatnější a technické potápěče zase Vis nabízí ponory k vrakům různých lodí a letadel. Jedním takovým vrakem je vrak italského osobního a nákladního parníku Brioni, který leží v hloubce 45-60 metrů nebo vrak italského remorkéru Ursus, který je v obdobné hloubce. Naopak u ostrůvku Greben při severovýchodním pobřeží Visu leží v hloubce 52-54 metrů vrak válečné plachetnice z 19. století. Milovníci letadel jistě neopomenou prozkoumat bombardér B-17 G Flying Fortress ležící v hloubce 65-70 metrů pouhých 150 metrů od břehu. Ve všech těchto případech si nezapomeňte ještě doma sjednat připojištění sportovního potápění, které se týká ponorů pro hloubku nad 40 metrů. Novým objevem u ostrova Vis je pak vrak pancéřové lodi Palestro, který potápěči objevili v roce 2016. Jedná se o válečnou loď, která se potopila během bitvy u Visu v roce 1866, tento vrak leží dokonce v hloubce 120 metrů.