A co vy na to

Novinky a zajímavosti z domova i ze světa

Ostatní

Víte, jaké změny přinesl zákon o odpadech 541/2020 Sb.?

Sledujete, k jakým změnám zákonů dochází? Někteří ano, ale pro některé je složité sledovat všechny změny, protože jich je velmi mnoho a není žádným tajemstvím, že právě Česká republika patří k byrokratickým velmocím, kde je více zákonů a změn, než je zdrávo. Jedna ze změn přišla v roce 2021, kdy se objevil nový zákon o odpadech 541/2020 Sb., který znamená určité změny v povinnostech ohledně zpracování ročního hlášení za odpady.

Roční hlášení za odpady a nové změny

Do roku 2021 platilo, že roční hlášení za odpady musí zpracovat každý, kdo produkuje přes 100 kilogramů nebezpečného nebo přes 100 tun běžného odpadu. Abyste mohli roční hlášení zpracovat, bylo nutné být registrovaný na ISPOP.CZ, kam je potřeba roční hlášení poslat do 15.2.

Od roku 2021 došlo ke 2 výrazným změnám. První změnou je posunutí limitu u nebezpečného odpadu a to na 600 kilogramů. Mnoho podnikatelů a firem, které tolik nebezpečného odpadů neprodukují, už tedy roční hlášení zpracovávat nemusí. Limit u běžného odpadu se nijak nezměnil. Druhou změnou je prodloužení termínu pro odeslání hlášení na ISPOP.CZ. Nově budete moci roční hlášení o produkci odpadů 2021 poslat až do 28.2. 2022, termín se tedy prodloužil až do konce února. Jde zajisté o příjemné změny, které mnoho lidí potěší.

Roční hlášení děláte svépomocí? Už nemusíte.

V současné době je zvykem si na složitou administrativu povolávat zkušené externí firmy. Týká se to i problematiky odpadů. Máte povinnost vést průběžnou evidenci odpadů a pokud musíte také zpracovávat roční hlášení, nechte všechny tyto starosti na společnosti, kterou najdete na Rocnihlaseni.cz. Roční hlášení zpracuje jak po živnostníky, tak i pro firmy a obce. Jde o experty, kteří hlášení správně zpracují a včas odešlou na ISPOP.CZ. Této služby využívá stále více lidí a vy můžete také, stačí na webu vyplnit kontaktní formulář.