A co vy na to

Novinky a zajímavosti z domova i ze světa

Ostatní

Zdraví pochvy

Pochva je ženský pohlavní orgán, jež má několik úkolů. Jedním z nich je ochrana vnitřních pohlavních orgánů proti chorobám bakteriálního a virového původu. Mezi další pak patří menstruační cyklus, porodní cesty pro miminko a důležitou roli hraje také při sexuálním styku. Během těhotenství prochází velkými změnami, stejně jako celé ženské tělo. Jedná se o změny fyziologické, ale i další. V období těhotenství klesá například hladina hormonů. Patří mezi ně i estrogen, což je ženský pohlavní hormon.

Jak udržet pochvu zdravou?

Pro zdraví pochvy je zásadní správná životospráva, zdravý životní styl, stálý sexuální partner a správná intimní hygiena. Vhodné přípravky pro intimní hygienu naleznete na portálu gynella.com. I přesto, že budeme dodržovat všechna výše uvedená doporučení, mohou se objevit některé zdravotní obtíže. Patří mezi ně také kvasinková infekce.

Co je kvasinková infekce?

Jedná se o onemocnění intimních partií, jehož hlavními projevy jsou opakované pocity svědění a výtoky, které doprovází nepříjemný zápach, zarudnutí intimních partií nebo dokonce bolest pochvy.

Příčinou bývají kvasinky rodu Candida. Za běžné situace udržují zdravou mikroflóru. V případě, že se přemnoží, způsobují pak zdravotní obtíže a to díky změněnému pH, které podporuje šíření kvasinek. Přemnožení může způsobit nejen nevhodný životní styl, ale také antikoncepce, hormonální léčba nebo užívání antibiotik.

Prevencí před přemnožením kvasinek je vhodná strava, s malým obsahem cukru, kterým se kvasinky živí. Z jídelníčku je vhodné vyloučit i bílé pečivo a potraviny obsahující kvasnice. Do jídelníčku je potřeba zařadit zeleninu a ovoce s nižším obsahem cukrů.

Také je potřeba posilovat imunitu a dodržovat zásady správné intimní hygieny. Vhodné prostředí nabízí značka Gynella.