A co vy na to

Novinky a zajímavosti z domova i ze světa

Názory Zajímavosti Zdraví

Dejte si pozor na multitasking! Způsobuje nesoustředěnost a roztěkanost

Píšete seminární práci na počítači nebo na něm pracujete, do toho posloucháte hudbu, občas odepíšete kamarádům na sociální síti nebo pošlete e-mail, děláme jednoduše vše naráz. Tvz. multitasking, který se s vývoje technologií stává velmi častý, je pro náš mozek a nás samotné velmi neefektivní. Co více, u mladé generace, která je technologiemi doslova obklopena, způsobuje nesoustředěnost a roztěkanost. 

Nedělejte více věcí naráz

Multitasking označuje to, když děláme více činností naráz. Pokud však děláme více činností současně, neděláme nic pořádně a na nic z toho se pořádně nesoustředíme. Podporujeme v našem myšlení roztěkanost, nesoustředěnost a neschopnost se soustředit více, jak 10 minut v kuse. Za novodobým multitaskingem stojí nové technologie.

Běžný pohled

Jistě to sami znáte při pohledu na vaše děti. Píší seminární práci, do toho si chatují s přáteli a poslouchají hudbu. I když se na první pohled zdá, že pracují, jejich práce je o dost pomalejší a méně výkonnější, než kdyby se soustředili jen na psaní seminárky. Člověk jednoduše nedokáže vnímat více významových proudů současně, například telefonovat a do toho psát e-mail. Jeho práce se tak stává neefektivní, rozkouskovaná a na žádnou z nich se pořádně nesoustředí.