A co vy na to

Novinky a zajímavosti z domova i ze světa

Názory Zajímavosti Zdraví

Mozek jako sval aneb jak se vyhnout kognitivnímu úpadku ve stáří

Místo čtení zajímavé knížky si raději pustíte televizi? Všechny odpovědi si najdete na internetu? Místo procházky hrajete hru na počítači? Nebaví, vás sport, umění ani hudba?V takovém případě byste ve svém životě měli rychle něco změnit. 

Zapojení mozku

Měli byste vědět, že váš mozek se zapojuje při nejrůznějších činnostech a úkonech. Ať už aktivně posloucháte hudbu, čtete, píšete seminární práci, řešíte problémy v práci, učíte se novým činnostem, váš mozek je používán a udržuje je se v kondici.

Mozek jako sval

Lidský mozek totiž funguje jako sval. Čím víc jej používáte, tím více sílí. Důležité je si však uvědomit, že mozek se vyvíjí do určitého věku velmi snadno v pozdějším věku už je posilování mozku mnohem náročnější. Do deseti let věku člověka lze mozek velmi snadno aktivně ovlivňovat, s přibývajícím věkem to jde hůře. Přesto platí, že dokud jsme mladí, je nutné mozek řádně zapojovat a rozvíjet jeho funkce. Čím lepší základnu si pro postupný kognitivní pokles připravíte, tím menší riziko podstupujete, co se týká vzniku demence či Alzheimerovy nemoci ve stáří.