A co vy na to

Novinky a zajímavosti z domova i ze světa

Cestování Názory Novinky Zajímavosti

Objevte jedno z nejdůležitějších míst naší planety

Pokud hovoříme o divech světa, představíme si nejrůznější paláce, monumenty, jednoduše stavby a odkazy, které nám zanechala historie. Na světě však existuje mnohem zajímavější a důležitější místo. Řeč je o Špicberském globálním úložišti semen. Že jste o něm zatím neslyšeli?

Norská cennost

Úložiště se nachází na norském souostroví Špicberky, přímo v obci Longyearbyen a je zabudováno v podmínkách permafrostu. Leží v hloubce 120 metrů a bylo otevřeno v roce 2008. Celou stavbu financovala norská vláda a vyšla na 45 milionů norských korun, tedy asi 120 000 000 Kč.

Proč úložiště vzniklo?

Norské úložiště chrání semena všech zemědělských rostlin na světě. Pokud by tedy nastala změna klimatu, jaderná válka či pád asteroidu, úložiště by stále chránilo základní semena pro další generace. Do skladiště se vejde na 2,25 miliardy semen a vydrží zde uskladněny po tisíce let. Zajímavé je, že každá země má v úložišti svůj vlastní prostor. Například syrská vláda již část ze svých zásob využila poté, co byly v zemi některé plodiny zničeny mnohými výbuchy.